Program Pierwsze Mieszkanie - co warto wiedzieć?

Na przełomie stycznia i lutego pod obrady Sejmu ma trafić Program Pierwsze Mieszkanie. Będzie on przeznaczony dla osób do 45 roku życia planujących kupić swoje pierwsze M. W ostatnim czasie na rynku nieruchomości można zauważyć spadek zainteresowania zakupem mieszkań przez rosnącą inflację oraz stopy procentowe. Odpowiedzią na tą sytuację jest planowane wprowadzenie Programu w lipcu 2023 roku w ramach którego planowane są dwa rozwiązania.

Bezpieczny Kredyt 2% przeznaczony będzie dla osób, które nie mają i w przeszłości nie miały mieszkania, domu, ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku zainteresowania kredytem przez małżeństwa lub rodziców przynajmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku (do 45 roku życia) będzie musiał być spełniony przez minimum jedną z osób. Kredyt można będzie otrzymać zarówno na mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Nie będzie obowiązywał limit ceny za mkw. Maksymalna wartość kredytu to 500 000 PLN dla jednej osoby ubiegającej się o kredyt, dla małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem kwota wzrośnie do 600 000 PLN. Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Budżet państwa wspierać będzie osoby kredytujące przez 10 lat.

Konto Mieszkaniowe to drugie rozwiązanie, które ma być specjalnym kontem oszczędnościowym. Rachunek będzie mógł być otworzony przez osobę, która nie ma i nie miała w przeszłości prawa własności do mieszkania, domu lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Program będzie skierowany również do osoby, która w posiadanym przez siebie lokalu mieszka z:

- przynajmniej dwójką dzieci: powierzchnia do 50 mkw,
- przynajmniej trójką dzieci: powierzchnia do 75 mkw,
- przynajmniej czwórką dzieci: powierzchnia do 90 mkw,
- przynajmniej piątką dzieci: bez maksymalnej powierzchni.

Regularne odkładanie środków wymagane jest w okresie od 3 do 10 lat, natomiast posiadacz rachunku będzie zobowiązany do minimum 11 wpłat rocznie o określonej wysokości. Spełnienie tych warunków to gwarancja dodatkowej Premii Mieszkaniowej z budżetu państwa. Zgromadzone środki wraz z premią będzie można przeznaczyć na zakup mieszkania lub wkład w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej w ciągu maksymalnie 5 lat od zakończenia oszczędzania. Co bardzo ważne, gromadzone oszczędności nie będą objęte podatkiem dochodowym od zysków kapitałowych.