Uczciwość i wspólne zaufanie leżą u podstaw kontaktów międzyludzkich i kontraktów biznesowych. Jednakże jak mówi stare przysłowie "przezorny zawsze ubezpieczony", nie bez powodu spisuje się umowy. Jedną z nich w branży nieruchomości jest umowa najmu. W celu ochrony praw Wynajmujących wprowadzono jej szczególny rodzaj. Jest nim najem okazjonalny.
Czym różni się on od zwykłego najmu? Poza formalnościami koniecznymi do zawarcia tego typu umowy, chroni prawa Wynajmującego pomagając w walce z nieuczciwymi najemcami. Dzięki niemu proces eksmisji i opróżnienia mieszkania jest znacznie ułatwiony.
W przypadku zwykłej umowy najmu proces ten zajmuje dużo czasu ze względu na konieczność przeprowadzenie postępowania sądowego oraz zapewnienia przez gminę lokalu zastępczego. Najem okazjonalny rozwiązuje ten problem poprzez wskazanie lokalu zastępczego przesz Najemcę i jego oświadczenie o gotowości do poddania się egzekucji.
Jakie dokumenty i formalności trzeba spełnić, żeby umowa najmu okazjonalnego nabrała pełnej mocy prawnej?
Po pierwsze zamiast zwykłej umowy najmu podpisuje się umowę najmu okazjonalnego, w której ujęte są warunki egzekucji. Do niej potrzebne są trzy załączniki:
- oświadczenie w formie aktu notarialnego, w którym Najemca dobrowolnie poddaje się egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia i wydania lokalu w terminie wskazanym w żądaniu egzekucyjnym. Jest to jedyny dokument, który musi być sporządzony w formie aktu notarialnego,
- oświadczenie ze wskazaniem lokalu, w którym Najemca będzie mógł zamieszkać na wypadek przeprowadzenia egzekucji,
- oświadczenie właścicieli wskazanego lokalu lub osób posiadających prawo do dysponowania tym lokalem wyrażające zgodę na zamieszkanie najemcy po opróżnieniu lokalu.
Wynajmujący ma także obowiązek zgłoszenia faktu zawarcia umowy najmu okazjonalnego w okresie 14 dni od wprowadzenia się lokatora do odpowiedniego swojemu miejscu zamieszkania Urzędu Skarbowego. Niedopełnienie tej formalności powoduje, że umowa najmu okazjonalnego nie zyskuje mocy prawnej i funkcjonuje na zasadach zwykłego najmu.
Najem okazjonalny funkcjonuje jako umowa na czas określony, a jego okres nie może przekraczać 10 lat. Może ona być zawarta wyłącznie przez właściciela będącego osobą fizyczną i gdy nie prowadzi on działalności gospodarczej związanej z wynajmem lokali. W przypadku gdy Najemca dowie się, że nie będzie miał możliwości zamieszkania we wskazanym wcześniej lokalu, to w ciągu 21 dni ma on obowiązek wskazać inną nieruchomość.
Tę formę umowy regulują w większości przepisy kodeksu cywilnego i wiele z przepisów zawartych w ustawie o ochronie praw lokatorskich nie znajduje tu zastosowania. Są to jednak w większości przepisy dotyczące wypowiedzenia najmu i konieczności zapewnienia lokalu zastępczego, ale także te dotyczące podwyższania czynszu.
Najem okazjonalny jest formą zdobywającą coraz większą popularność, gdyż zapewnia ona poczucie bezpieczeństwa Właścicielowi i chroni go przed nieprzewidzianymi i kłopotliwymi sytuacjami. Wynajmując mieszkanie warto zastanowić się nad skorzystaniem z możliwości, które najem ten zapewnia, szczególnie biorąc pod uwagę, że nie wiąże się to z wieloma formalnościami, a koszt w stosunku do czynszu jest niski.