Jakie mieszkania są najlepsze pod inwestycję?

Własne mieszkanie, które na siebie zarabia i przynosi zyski, brzmi zachęcająco! Inwestowanie w nieruchomości jest obecnym trendem, który prosperuje lepiej niż oszczędzanie pieniędzy na lokacie. Dziś duża ilość kupujących mieszkania to klienci, którzy planują późniejszy wynajem. 

To, czy mieszkanie będzie chętnie wynajmowane przez przyszłych lokatorów, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od ceny, lokalizacji, wykończenia, standardu oraz udogodnień. 

Najbardziej opłacalne jest inwestowanie w mieszkania w dużych miastach, gdzie nie brakuje studentów oraz ludzi rozwijających swoją karierę zawodową.  Zakup mieszkania w większych miastach wiąże się z wyższą ceną zakupu, ale w dłuższej perspektywie zysk będzie odpowiednio wyższy oraz bezpieczniejszy. W dużych miastach istotna jest bliskość komunikacji miejskiej.  

Dodatkowym czynnikiem wpływającym zysk jest wielkość mieszkania oraz standard wykończenia. Najczęściej wyszukiwanym mieszkaniem przez przyszłych właścicieli to mieszkanie dwu oraz trzypokojowe, w przedziale od 35m^2 do 50m^2. Niestety kawalerki nie cieszą się tak dużym popytem przy wynajmie. 
Jeżeli oczekujemy wysokiej kwoty za wynajem to wykończenie mieszkania oraz standard mieszkania powinien być do niej odpowiedni. Osoby zainteresowane nowoczesnym mieszkaniem powinny się poważnie zainteresować mieszkaniem w nowej inwestycji ze względu na lepsze udogodnienia dla mieszkańców. Jakie? Chociażby prywatne miejsce postojowe zewnętrze lub parking w garażu podziemnym, lokale użytkowe oraz dyskonty. Obecnie w dużych miastach takich jak Kraków, Wrocław czy Warszawa buduje się bardzo dużo nowych inwestycji. Trzeba czynnie śledzić rynek pierwotny, ponieważ im szybciej zakupimy mieszkanie z tego rynku, tym mniejszą cenę za nie zapłacimy. 

Jaki najem najkorzystniejszy? Długoterminowy czy krótkoterminowy?

To wszystko zależy od tego, jaki plan biznesowy zakłada właściciel mieszkania. Wynajem długoterminowy jest pewniejszy i bezpieczniejszy ze względu na płynność finansową. Nie wymaga większego nakładu pracy ze strony właściciela. Najem krótkoterminowy może przynosić większe zyski, aczkolwiek będzie się to wiązało z większą ilością pracy, czasu, oraz zaangażowania ze strony właściciela.