Jakie dzielnice Krakowa są najlepsze pod inwestycję?

Grzegórzki, Zwierzyniec czy Mistrzejowice? Mapa Krakowa jest podzielona na 18 dzielnic i każda z nich oferuje różne atrakcje, które przyciągają uwagę obecnych i przyszłych mieszkańców miasta. Ze względu na charakter Krakowa, który stanowi połączenie najlepszych polskich uczelni, centrów biznesowych oraz atrakcji kulturowych i historycznych, miasto znajduje się w czołówce rankingów polskich aglomeracji pod względem jakości życia. Ale która dzielnica jest bardziej przyjazna pod inwestycję na wynajem długoterminowy? 

Ważnym jest zdefiniowanie grup potencjalnych najemców. W przypadku wynajmu mieszkań klientami są studenci, single, pary oraz rodziny z dziećmi. Ze względu na wielokulturowy i wieloetniczny charakter Krakowa, dane grupy można poszerzyć o obcokrajowców, którzy na dany moment stanowią około 20% całej liczby mieszkańców Krakowa. 

Biorąc po uwagę ilość uczelni wyższych w Krakowie, jednym z najpopularniejszych typów najemców są studenci. Ale w większości przypadków są to najemcy, którzy decydują się na wynajem krótkoterminowy, czyli na okres mniejszy niż 12 miesięcy. Działając za metodą wykluczenia, takie osiedla i jednostki urbanistyczne, które znajdują się w bezpośredniej bliskości do uczelni, są w większym stopniu preferowane przez studentów, np. Czarna Wieś lub Ruczaj-Zaborze. Mieszkania w dzielnicach historycznych mniej się nadają do wynajmu długoterminowego, biorąc pod uwagę ilość turystów, którzy zwiedzają Kraków. 

Ważnymi kryteriami podczas długoterminowego najmu mieszkania są typ preferowanej nieruchomości, bezpieczeństwo, dostęp do głównych arterii komunikacyjnych itd. Bliska odległość do przedszkoli i szkół wraz z przylegającą infrastrukturą ma duże znaczenie dla osób posiadających dzieci. Właśnie dlatego głównymi punktami odniesienia będą rodziny z dziećmi i singli lub pracujące pary, ze względu na to, że dla danych grup centrum uwagi stanowią różne aspekty funkcjonowania miejskiego. Biorąc pod uwagę wyżej przedstawione aspekty, w czołówce rankingów najczęściej występują Grzegórzki, Mistrzejowice oraz Nowa Huta. 

Nie będzie zaskakującym fakt, że najlepiej skomunikowaną dzielnicą z innymi częściami miasta są Grzegórzki. Nie jest to jedynym atutem, ponieważ na terenie dzielnicy znajdują się liczne instytucje oświatowe, co przyciąga uwagę rodzin z dziećmi. Możliwość szybkiego dojazdu do różnych części miasta, obecność terenów zielonych i ogólne poczucie bezpieczeństwa sprawiają, że Grzegórzki są jedną z najbardziej atrakcyjnych dzielnic miasta. Przeciętna wartość mieszkań na rynku pierwotnym na sprzedaż stanowi 13 474 zł/m², przy tym wartość takiego mieszkania do wynajęcia stanowi wynosi 2861 zł/mc.

Inaczej sytuacja wygląda w Mistrzejowicach, które w ostatnich latach również są w czołówce najlepszych najbardziej pożądanych dzielnic Krakowa, chociaż znajdują się na odległości prawie 6 km od Starego Miasta. Dzielnica rozwija się dość szybko pod względem infrastruktury, terenów zielonych i sportowych, co przyciąga uwagę młodego pokolenia. Za danymi rankingów koszty życia i utrzymania nieruchomości w danej dzielnice nie są wygórowane, co stanowi duży atut w porównaniu do innych części miasta. Średnia cena nieruchomości w tej lokalizacji stanowi 9 569 zł/m², a średnia cena wynajmu równa się ok. 1700 zł/mc.

Nowa Huta jest największą dzielnicą Krakowa, chociaż najbardziej zamieszkiwanymi częściami danej okolicy są osiedla znajdujące się w promieniu 2 km od Placu Centralnego im. Ronalda Reagana. Rynek pierwotny oferuje duży wybór mieszkań z średnią ceną ok. 9500 zł/m², przy tym średnia cena wynajmu szacuje się ok. 1800 zł/mc. Od lutego 2022 roku przeciętna cena wynajmu wna Nowej Hucie wzrosła o 25% i taka tendencja jest dalej widoczna. 

Przedstawiona wyżej informacja pokrywa tylko część rynku pierwotnego Krakowa, ze względu na to, że w każdej dzielnicy powstają inwestycję, które są skierowane bezpośrednio do wynajmu długoterminowego, co pozwala rozszerzyć rynek i przyciągnąć uwagę zainteresowanych osób.